10.04.25 uczniowie ZSBT wspólnie z pracownikami stargardzkiego Zarządu Usług Komunalnych sprzątali miejskie parki i tereny zielone. Uczestniczyliśmy w ten sposób w obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi, a także oficjalnie zainaugurowaliśmy współpracę pomiędzy naszymi placówkami. Młodzież, wyposażona w worki i jednorazowe rękawiczki, z zapałem przystąpiła do selektywnego usuwania śmieci ze wskazanych im terenów zielonych. Pogoda dopisała, a dzięki aktywnej postawie naszych uczniów udało się zebrać kilkanaście worków z rozmaitymi odpadami. Udział młodzieży z ZSBT w tej akcji potwierdza z pewnością, że nie jesteśmy obojętni na potrzeby środowiska naturalnego. A każde tego typu działanie nie tylko integruje naszą społeczność, lecz przede wszystkim wykazuje dbałość o naszą planetę. Dziękujemy załodze ZUK w Stargardzie za pomoc w organizacji akcji, a uczniom naszej szkoły za energię, jaką włożyli w to przedsięwzięcie.
CO W SZKOLE?
Międzynarodowy Dzień Ziemi
IX "Książka, która mnie zafascynowała..."
9 kwietnia 2025 r. w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych odbyła się IX edycja konkursu „Książka, która mnie zafascynowała…”. W zmaganiach wzięło udział 20 uczestników. Byli to uczniowie klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych z powiatu i okolic. Zadaniem młodzieży było zaprezentowanie maksymalnie 3-minutowej wypowiedzi dotyczącej wybranej przez siebie książki. W jury zasiedli: pani Danuta Romana Słowik ze Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, pani Irena Zalewska doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN oraz pan Piotr Słomski redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego”.
Choć tematyka była różnorodna, królowały powieści młodzieżowe fantasy, przygodowe i obyczajowe. Pojawiły się dwie mangi: „Berserk” Kentaro Miury oraz „Hajime no Ippo” Joji Morikawy. W odróżnieniu od lat poprzednich uczestnicy w większości wystąpień zaakcentowali optymistyczny czy dowcipny wydźwięk lektury. Okazało się, że interesująca jest kultura Indii, mitologia (jej wykorzystaniem w literaturze współczesnej młodzież zachwyca się co roku), czary i zagadki kryminalne.
W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Pola Kesselring z SP 7 w Stargardzie, która doskonale odegrała główną bohaterkę prezentowanego utworu ("Cud, miód, Malina" Anety Jadowskiej). II miejsce zajęła Liliana Kuś z SP w Dobrej im. Polskich Olimpijczyków (Kamila Mikołajczyk "Love is coming"). III miejsce jury przyznało Emilii Soleckiej z SP 7 w Stargardzie ("Stowarzyszenie umarłych poetów" Nancy H. Kleinbaum). Nagrodę bibliotekarzy otrzymała Julia Drozda z SP w Marianowie (Nancy Springer ,,Sprawa zaginionego markiza").
W kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce wywalczyła Karolina Mikuła z II LO w Stargardzie, która przybliżyła słuchaczom elementy kultury Indii („Klątwa tygrysa” Collen Houck). II miejsce jury przyznało Amelii Cęcak z II LO w Stargardzie (Rick Riordan „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”). III miejsce zdobył Wojciech Bieniek z ZS 1 w Stargardzie („Berserk” Kentaro Miury). Nagroda Bibliotekarzy przypadła Mai Zielezińskiej z II LO w Stargardzie (Remigiusz Mróz „Inne tonacje ciszy”). Nagrodę Związku Literatów Polskich otrzymał Paweł Dziki z II LO w Stargardzie, który zastanawiał się, dlaczego posiadanie wszystkiego nie daje szczęścia (Aldous Huxley „Nowy wspaniały świat”). O sensie czytania, poezji Mariana Załuckiego oraz powieści „Bambino” Ingi Iwasiów opowiedział pan Janusz Słowik.
Tradycyjnie patronat nad konkursem objął "Dziennik Stargardzki".
Nagrody zwycięzcom wręczyli pani dyrektor Iwona Makowska wraz z jury.
Konkurs przygotowały polonistki z ZSBT.
"Bolesław Chrobry i jego czasy" - konkurs
Z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego w ZSBT odbył się szkolny konkurs "Bolesław Chrobry i jego czasy". Organizatorką konkursu była pani Renata Rudzka.
Szkolny Konkurs Matematyczny
Zwycięzcami w Szkolnym Konkursie Matematycznym w branżowej szkole I stopnia zostali: I miejsce - Paweł Zienkiewicz 3aw, II miejsce - Igor Wojciechowski 3dw, III miejsce - Jaromir Ćwikliński 1a. Gratulujemy! Nagrody wręczyła pani dyrektor Magdalena Wojtaszak-Kasza. Konkurs zorganizowała nauczycielka matematyki pani Bogusława Scheike.
Erasmus+ w Granadzie
W dniach 24.03-4.04.25 r. młodzież z ZSBT w ramach projektu Erasmus+ realizowała praktyki zagraniczne w Hiszpanii, w mieście Granada. Na praktyki zagraniczne wyjechało 25 uczniów w następujących zawodach: technik budownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik montażu systemów energetyki odnawialnej, technik budownictwa kolejowego, fryzjer, cukiernik, mechanik pojazdów samochodowych i monter robót wykończeniowych w budownictwie. Młodzieżą opiekowały się wychowawczynie: Monika Małecka i Mariola Przybysz. W ramach wyjazdu uczniowie wzięli udział w intensywnym kursie języka hiszpańskiego. Aby zapoznać się z kulturą Hiszpanii, zorganizowano następujące atrakcje: całodniową wycieczkę do Kordoby z wejściem do meczetu, zwiedzanie Granady z akredytowanym przewodnikiem, pokaz tańca flamenco, trekking po górach Parku Narodowego Sierra Nevada. Uczestnicy zostali również wyposażeni w ubrania robocze, zgodnie z miejscem wykonywanych praktyk.
W dniach 24-29 marca 2025 r. pięcioro nauczycieli z Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie w ramach projektu Erasmus+ zrealizowało 5-dniowy wyjazd z programu „Mobilność kadry w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego” w kategorii Obserwacja Pracy (Job Shadowing). Staż odbył się w mieście Granada.
Dzień Sportu
21.03.25 r. z okazji pierwszego dnia wiosny w ZSBT odbył się Turniej Piłki Nożnej w ramach Dnia Sportu. Do turnieju zgłosiło się 6 klas. Mecze zostały rozegrane w dwóch grupach na boisku trawiastym przy szkole.
Klasyfikacja końcowa turnieju:
1 miejsce kl. 4 ATZ
2 miejsce kl. 1 BTZ
3 miejsce kl. 3 BTZ
4 miejsce kl. 1a
5 miejsce kl. 2 a
6 miejsce kl. 1ATZ
Najlepszym zawodnikiem turnieju oraz królem strzelców został Piotr Kubera z kl. 4 ATZ. Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie gratulujemy!
Dzień Otwarty
21.03.25 w ZSBT odbył się Dzień Otwarty Młodzież z SP1, SP2, SP4, SP7, SP11 i SP Tęczowe Abecadło ze Stargardu, z SP Dolice oraz SP Grzędzice wzięła udział w warsztatach z projektowania komputerowego CAD oraz miała okazję skorzystać z gogli VR, które pozwalają wejść w rzeczywistość rozszerzoną, tak by znaleźć się w wykreowanym przez siebie projekcie. Uczniowie klas ósmych spróbowali swoich sił w konkursie na budowlę z klocków magnetycznych, a także obejrzeli prezentację zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczennice Budowlanki, które kształcą się w zawodzie fryzjer, opowiedziały o swoich zajęciach praktycznych i pasji fryzjerstwa. Ósmoklasiści brali także udział w zajęciach sportowych. Dziękujemy Gościom za przybycie i zapraszamy do naszej szkoły!
Klasa 4BTZ zwycięzcą rozgrywek Szkolnej Ligi Piłki Siatkowej
19.03.25 r. zakończyły się rozgrywki Szkolnej Ligi Piłki Siatkowej. W finałowym meczu kl. 4BTZ pokonała kl. 2DTZ 3:1(25:10; 25:18; 18:25 i 25:17).
I miejsce 4BTZ
II miejsce 2DTZ
III miejsce 3BTZ
IV miejsce 5BTZ, która grała w jednym zespole z 3dw
V miejsce 2ATZ
VI miejsce 1a
Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników szkolnej Ligi Piłki Siatkowej
Oddaliśmy 10,350 l krwi
19.03.25 r. w naszej szkole odbyła się akcja poboru krwi. Do poboru zgłosiły się 32 osoby, w tym 2 nauczycieli. Po badaniach kwalifikacyjnych „cząstką życia” podzieliły się 23 osoby, które oddały 10,350 l krwi. Dziękujemy wszystkim Krwiodawcom! Akcję zorganizowała Rejonowa Rada HDK PCK pod przewodnictwem Jerzego Bochenka we współpracy z dyrekcją ZSBT oraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ze Szczecina. Koordynatorem przedsięwzięcia w ZSBT była pani Agnieszka Woźniak.
Anton Voloshyn i Izabella Durka na podium w XIV Turnieju Jednego Wiersza
12.03.25 w naszej szkole odbył się Turniej Jednego Wiersza "O strunę z harfy Homera". Wzięło w nim udział 23 uczestników ze Stargardu, Choszczna, Pyrzyc, Starej Dąbrowy i Łobza. Konkurs był skierowany do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Wiersze oceniało jury w składzie: pani Irena Zalewska doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN, pan Piotr Słomski redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego” oraz pan Marcin Rumiński autor trzech tomików poetyckich i popularyzator kultury.
Poeci opatrzyli swoje wiersze pseudonimami, jury w tym konkursie nie zna danych autorów.
W tym roku zaskoczyły dwa tematy: niebezpieczeństwa, jakie pociąga za sobą stworzenie sztucznej inteligencji oraz patriotyczny hołd dla powstańców warszawskich. Po raz pierwszy zaprezentowany został też utwór w oryginale w języku rosyjskim oraz w tłumaczeniu autorskim na język polski. Był to wstrząsający, skondensowany w formie przekazu wiersz o żegnającym się z życiem starcu, od urodzenia ślepym, od zawsze złym, odchodzącym w cierpieniu i gniewie, nie zaznawszy nigdy światła. Młodzież pisała o tym, jak trudno dojrzewać, kochać, pokonywać przeszkody, ale tłumaczyła też, że trzeba zaryzykować, a „świat cię poprowadzi”.
W kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce zajął Anton Voloshyn z ZSBT z wstrząsającym wierszem "Starzec". Anton zaprezentował utwór w języku rosyjskim i w swoim tłumaczeniu na język polski. II miejsce wywalczyła Izabella Durka z ZSBT z pięknym tekstem "Droga bez powrotu". III miejsce zajęła Lena Szyban z II LO w Stargardzie z pełnym metafor wierszem "Przebiśniegi". Wyróżnienie otrzymała Natasza Sobańska z ZS 5, opisująca trudy dojrzewania w utworze skierowanym do mamy. Nagrodę Publiczności zdobyła Oliwia Sokołowska z II LO rozważająca zagrożenia płynące ze strony sztucznej inteligencji. Swój utwór najpiękniej zarecytowała Victoria Jochajska z ZS 1 w Choszcznie.
W kategorii szkół podstawowych I miejsce zdobyła Weronika Stankiewicz z VII Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Stargardzie z wierszem o tym, że nie warto czekać na lepszy czas, trzeba korzystać z każdej chwili życia. II miejsce wywalczyła Aleksandra Świerczyńska z SP 1 z niezwykle melodyjnym i zagadkowym tekstem "Słomiany król". III miejsce jury przyznało Kindze Wilkosz z SP 1, wysławiającej w swoim wierszu ciszę. Wyróżnienie zdobyła Hanna Rzepkowska z SP 3 w Łobzie z apelem do dorosłych, by starali się zrozumieć dziecięcą wrażliwość i potrzebę bezwarunkowej miłości. Nagrodę Publiczności oraz za najpiękniejszą recytację otrzymał Jerzy Baryłowicz z SP 4 w Stargardzie, zaskakując mundurem wojskowym i zachwycając rytmicznym wierszem o powstaniu warszawskim.
Tradycyjnie już patronat nad Turniejem Jednego Wiersza objęli: Starostwo Powiatowe w Stargardzie oraz „Dziennik Stargardzki”, na łamach którego swoje wydrukowane wiersze odnajdą wszyscy obecni poeci! Nagrody uczestnikom turnieju wręczyli dyrektor ZSBT pani Magdalena Wojtaszak-Kasza oraz wicestarosta pan Marek Zdzisław Stankiewicz wraz z jury.
Konkurs zorganizowały polonistki z ZSBT.
