• Aktualności

     • Pożegnanie maturzystów
      • Pożegnanie maturzystów

       28.04.2023

       28 kwietnia 2023 r. pożegnaliśmy uczniów klas 4CTZ i 4DTZ. Pan Dyrektor Zbigniew Hernig wręczył nagrody wyróżnionym i jak zawsze zapraszał, by absolwenci odwiedzali naszą szkołę. Nastąpiło przekazanie sztandaru. Pan Zbigniew Mocny naczelnik działu w PKP PLK zachęcił młodzież do podejmowania pracy w PKP Polskich Liniach Kolejowych. Kochani Absolwenci, życzymy Wam wielu sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym!

     • VII "Książka, która mnie zafascynowała..."
      • VII "Książka, która mnie zafascynowała..."

       25.04.2023

       24 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych odbyła się VII edycja konkursu „Książka, która mnie zafascynowała…”. W zmaganiach wzięło udział 25 uczestników. Byli to uczniowie klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych z powiatu i okolic. Zadaniem młodzieży było zaprezentowanie maksymalnie 3-minutowej wypowiedzi dotyczącej wybranej przez siebie książki. W jury zasiedli: pani Danuta Romana Słowik ze Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, pani Irena Zalewska doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN oraz pan Piotr Słomski redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego”.

       Młodzież w tym roku zaprezentowała wiele pozycji, które opowiadają o jej aktualnych problemach: brak tolerancji, coming out, konflikty z rodzicami, choroby i śmierć. Występujący przytaczali sytuacje z własnego życia, w których znajdowali analogie z bohaterami przedstawianych utworów, wskazywali, że lektury pomagały radzić sobie z problemami. Kilka książek to najnowsze hity czytelnicze: „Enola Holmes” Nancy Springer, „Szeptucha” Katarzyny Bereniki Miszczuk, „Nasz ostatni miesiąc” Marcela Mossa czy „Heartstopper” Alice Oseman. Co ciekawe, zaprezentowano też klasykę: „Oskara i panią Różę” Érica Emmanuela Schmitta”, „Sherlocka Holmesa” Arthura Conan Doyla, „Niekończącą się historię” Michaela Ende. Aż trzykrotnie pojawiły się „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Zachęcający do przeczytania „Kamieni…” podkreślali, jak ważna jest walka, niezależnie od tego, czy jest szansa na wygraną. Dwoje uczestników zachwycało się polską mitologią opisaną w literaturze („Szeptucha” Miszczuk i „Gałęziste” Artura Urbanowicza) i ubolewało, jak mało ją znamy.

       W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła, a także zdobyła nagrodę Związku Literatów Polskich Kaja Podgórska z SP w Dobrej, opisująca „Kołysankę z Auschwitz” Maria Escobara. II miejsce wywalczyła Martyna Tyczkowska z SP 10 w Stargardzie, zachęcająca do przeczytania książki „Ponad wszystko” Nicoli Yoon. III miejsce zajęły ex aequo Zofia Król z SP 4 w Stargardzie („Niewidzialne życie Addie La Rue” Victorii Schwab) oraz Michalina Odziemkowska z SP 5 w Stargardzie (Natalia Fromuth „Light up”). Nagrodę Bibliotekarzy otrzymał Szymon Gumny z SP 5 w Stargardzie (Tonke Dragt „List do króla”). Nagrodę Związku Literatów Polskich zdobył również Błażej Sucholas z SP 4 w Stargardzie (Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”).

       W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Aleksandra Siatkowska z LO II w Stargardzie, analizująca autobiografię Jenette McCurdy „Cieszę się, że moja mama umarła”. II miejsce ex aequo wywalczyli Michał Lange z Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie („Nasz ostatni miesiąc” Marcela Mossa) i Bohdan Nazarchuk z ZS 1 w Stargardzie („Początek” Dana Browna). III miejsce ex aequo zdobyli Paweł Dziki z LO II w Stargardzie (Stanisław Lem „Kongres futurologiczny”) i Maja Rucińska z I LO w Nowogardzie (Chris Carter „Genesis”). Nagrodę Bibliotekarzy otrzymał Rafał Bździuch z ZS nr 2 CKU w Pyrzycach („Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego).

       Nagrody wręczył zwycięzcom dyrektor Zbigniew Hering.

       Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejną edycję za rok!

       Konkurs przygotowały polonistki z ZSBT.

     • Mistrzostwa Szkoły w Siatkówce
      • Mistrzostwa Szkoły w Siatkówce

       05.04.2023

       W Mistrzostwach Szkoły w Siatkówce, które odbyły sie 4 kwietnia 2023 r. najlepszą zawodniczką została Maja Jadziewicz z kl. 1BTZ. I miejsce w zawodach wywalczyła klasa 3a, II miejsce 1BrII, a III miejsce 1BTZ. Gratulujemy!!!

       Klasyfikacja końcowa:

       1. 3a

       2. I BrII

       3. I BTZ

       4. II BTZ

       5. III ATZ

       6. IV CTZ

       7. IV ATZ

     • Dzień Otwarty
      • Dzień Otwarty

       05.04.2023

       4 kwietnia 2023 r. podczas Dnia Otwartego ósmoklasiści z SP 1, SP 4, SP 5, SP 6, SP 7, SP 10 i SP 11 ze Stargardu oraz z SP ze Strachocina, Starej Dąbrowy i z Reptowa wzięli udział w warsztatach z projektowania komputerowego CAD, mieli okazję spróbować swoich sił w wiązaniu zbrojenia, w konkursie na budowlę z klocków magnetycznych, a także obejrzeli prezentacje zawodów technik budownictwa kolejowego, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, fryzjer i cukiernik. Dzień uświetnił swym występem zespół taneczny Save the Beat, którego członkiniami są dwie nasze uczennice: Kalina Karpińska i Nikola Wojewoda. Młodzież z zapałem brała udział w zawodach sportowych z motywem prac budowlanych.

     • Dzień Otwarty
      • Dzień Otwarty

       23.03.2023

       21 marca 2023 r. w ZSBT odbył się Dzień Otwarty. Młodzież z SP nr 2, SP nr 4 i SP nr 6 ze Stargardu oraz z SP z Kunowa, SP z Kobylanki i SP z Dolic wzięła udział w warsztatach z projektowania komputerowego CAD i w zajęciach z pomiarów geodezyjnych. Uczniowie klas ósmych mieli okazję spróbować swoich sił w wiązaniu zbrojenia i w konkursie na budowlę z klocków magnetycznych. Młodzież obejrzała prezentację zawodu technik dekarstwa (nowość w ZSBT!). Zespół dekarzy przeprowadził warsztaty, podczas których uczestnicy wykonali własnoręcznie metalowe gadżety. Dzień uświetnił swym występem zespół taneczny Save the Beat, którego członkiniami są uczennice naszej szkoły. Ósmoklasiści z zapałem fotografowali się w fotobudce, a także brali udział w zajęciach sportowych.

     • XII edycja Turnieju Jednego Wiersza
      • XII edycja Turnieju Jednego Wiersza

       21.03.2023

       20 marca 2023 r. w ZSBT odbyła się XII edycja Turnieju Jednego Wiersza "O strunę z harfy Homera". Wzięło w nim udział 28 uczestników ze Stargardu, Choszczna, Pyrzyc i Łobza. Wiersze oceniało jury w składzie: pani Irena Zalewska doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN, pani Dorota Maczek polonistka w ZSBT oraz pan Piotr Słomski redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego”.

       Utwory poruszały temat cierpienia jako nieodzownego aspektu życia. Mrok, niepewność drzemiące w każdym z nas okazały się ważnym tematem rozważań młodzieży. Kilka utworów poświęconych było miłości, także toksycznej, wyniszczającej, obsesyjnej. Oczywiście wojna jako horror, apokalipsa również pojawiła się w wierszach. Z drugiej strony młodzi poeci okazywali miłość do najbliższych, zachwycali się naturą oraz zdolnością człowieka do podnoszenia się z upadku. Organizatorzy i jury wyrazili radość, że w zmaganiach wzięły udział uczennice, które niedawno przybyły do Polski z Ukrainy.

       W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Malwina Pomalejko z SP nr 3 z Łobza z mrocznym wierszem „Demon z szafy”. II miejsce wywalczyła Oliwia Kowalska – również z SP nr 3 z Łobza, zastanawiająca się nad ludzkim istnieniem w utworze „Niewiadoma…”. III miejsce przypadło Julii Przybyle z SP im. Janusza Korczaka w Pyrzycach zadającej pytania o istotę egzystencji w wierszu „Mrok”. Nagrodę Publiczności otrzymała Julia Wasielewska z SP nr 9 ze Stargardu z pełnym humoru poetyckim opisem trudnego życia ucznia, a wyróżnienie Zofia Maria Stawiarska – również z SP nr 9 w Stargardzie z ciepłym, rodzinnym i pełnym uśmiechu „Wierszem o Dziadku Władku”. Najpiękniej recytowała Victoria Jochajska z SP 1 w Choszcznie.

       W zmaganiach w kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Magdalena Grodzicka z ZS nr 1 w Choszcznie z pełnym metafor i symboli wierszem „Słońce”. II miejsce zajęła Alicja Jabłońska – również z ZS 1 w Choszcznie, prezentująca zagadkowy, o skomplikowanej budowie utwór „Słoiczek”. III miejsce wywalczyła w Natalia Kida z ZS nr 1 w Pyrzycach z wierszem „Poskładaj mnie”. III miejsce ex aequo zdobył Maraz z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Stargardzie, pięknie piszący o miłości w wierszu „Gdzieś pomiędzy…”. Wyróżnienia otrzymały Izabella Durka z ZSBT za wyznanie miłosne w wierszu „Ona” oraz Teresa Massalskaya z ZS nr 1 w Stargardzie, inspirująca się sagą fantasy „Gra o tron”. Magdalena Biernacka z ZS nr 1 w Stargardzie zdobyła Nagrodę Publiczności za wiersz „Kraina cierpiących dusz”. Za najpiękniejszą recytację nagrodzono Lidię Iwańkowicz z LO nr 1 w Stargardzie.

       Dwie uczestniczki Turnieju to uczennice Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych: Izabella Durka i Dagmara Ruta. Gratulujemy poetyckiego talentu w technicznej szkole!

       Tradycyjnie już patronat nad Turniejem Jednego Wiersza objęli: Starostwo Powiatowe w Stargardzie oraz „Dziennik Stargardzki”, na łamach którego swoje wydrukowane wiersze odnajdą wszyscy obecni poeci! Uczestników turnieju wspierał pan Jerzy Hernet Dyrektor Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego.

       Organizatorkami konkursu były polonistki ZSBT: Margerita Kujawska, Dorota Maczek, Anna Pietrusewicz i Aneta Słaba.

     • 36 Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych
      • 36 Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych

       04.03.2023

       4 marca 2023 r. Zespół Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie był organizatorem i gospodarzem XXXVI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych na etapie okręgowym. ZSBT gościł u siebie 25 uczniów z 6 szkół budowlanych. Były to: Zespół Szkół nr 7 z Koszalina, Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu z Gorzowa Wielkopolskiego, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Wałcza, Zespół Szkół Ponadpodstawowych z Chojny, Zespół Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego ze Szczecina oraz Zespół Szkół Budowlano-Technicznych ze Stargardu. Organizatorem OWiUB jest Politechnika Warszawska. 

       Uczestnicy OWiUB to najlepsi uczniowie ze szkół budowlanych okręgu szczecińskiego, wyłonieni po eliminacjach szkolnych. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych organizowana jest nieprzerwanie od 1987 roku. Znajduje się w rejestrze olimpiad przedmiotowych MEiN. Przygotowując się do udziału w zawodach, uczniowie rozwijają zainteresowanie budownictwem, pogłębiają wiedzę i umiejętności budowlane, zapoznają się z najnowszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i technologicznymi oraz są zachęcani do rozwijania swoich uzdolnień.

       Trzech najwyżej uplasowanych uczniów będzie reprezentować okręg szczeciński na etapie centralnym, który skupia najlepszych uczniów ze szkół budowlanych z całej Polski. Uczestnicy będą walczyć o zwolnienie z egzaminu zawodowego i o indeks uczelni technicznych.

       Zespół Szkół Budowlano-Technicznych reprezentowali uczniowie: Zuzanna Pawlak, Laura Stec, Anna Czubińska, Kinga Pełka, Nikola Matuła, Mateusz Holewa. Opiekunem młodzieży ze stargardzkiej Budowlanki była pani Magdalena Wojtaszak-Kasza.

       W tym roku sponsorami OWiUB na szczeblu okręgowym byli: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Oddział Zachodniopomorski Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, Budimex SA, INTECH Rusztowania, ATLAS, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Szczecinie, EcoReadyBath, Cukiernia Nova, Stanled I Sp. z o.o.

       Upominki dla wszystkich uczestników i opiekunów, ufundowane przez sponsorów, wręczyli pani Iwona Wiśniewska Starosta Stargardzki, pan Krzysztof Stalęga kierownik robót sekcyjnych w firmie Budimex S.A. oraz pan Krzysztof Kozioł HR Talent Manager w EcoReadyBath.

       Wydarzenie swoją obecnością uświetnili również pan Jerzy Hernet Dyrektor Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego, pan Bronisław Stefanowicz Dyrektor Wydziału Edukacji, pani Anna Gołofit Radna Powiatu Stargardzkiego, pani Ludmiła Sabadini Członkini Komisji Oświaty Rady Miasta, pan Ryszard Gołębiowski Wiceprezes Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, pani Anna Zduniak oraz pan Zbigniew Mocny z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Zakład Linii Kolejowych w Szczecinie.

     • Budimex i nowy most kolejowy
      • Budimex i nowy most kolejowy

       10.02.2023

       8 lutego 2023 r. nasi uczniowie wybrali się z wizytą do siedziby firmy Budimex w Szczecinie. Mieli okazję przyjrzeć się pracy nad nowym mostem kolejowym na rzece Regalica w Podjuchach oraz - powstającemu równocześnie - nowoczesnemu systemowi sterowania ruchem kolejowym. Młodzież zwiedziła również budowę nastawni oraz dwukrawędziowego peronu na stacji Szczecin Podjuchy.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Budowlano-Technicznych
   • ul. Ceglana 11, 73-110 Stargard Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych