25.06.26 pożegnaliśmy Absolwentów Branżowej Szkoły I stopnia nr 3. Uroczystość uświetnili swoją obecnością p. Alicja Kacprzyk Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Stargardzie, p. Dariusz Rychliński z firmy "Atlas", p. Dorota Maślana kierownik OSiW w Stargardzie, pracodawcy i rodzice. Drodzy Absolwenci! Dziękujemy za wspólnie spędzony czas! Życzymy Wam jasnego i otwartego umysłu, kreatywnego wykorzystania wiedzy i umiejętności, które nabyliście ucząc się Waszych zawodów, a także wiary w siebie, opanowania stresu, dużo szczęścia, słowem – powodzenia w dorosłym życiu!
CO W SZKOLE?
Pożegnanie Absolwentów BS I stopnia nr 3
Podsumowanie projektu "Kariera bez Barier"
18.06.26 podsumowaliśmy realizację projektu „Kariera bez Barier”. Koordynatorem projektu jest p. wicedyrektor Marta Zielińska. Otrzymany przez naszą szkołę certyfikat to zwieńczenie całorocznego szeregu działań prowadzonych na rzecz poprawy skuteczności procesów kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży, w tym uczniów z niepełnosprawnościami. Dodatkowo niezwykle ważnym celem naszych działań było i nadal jest systematyczne przygotowywanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w rynku pracy poprzez współpracę z podmiotami zewnętrznymi. Podczas spotkania podsumowującego uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie filmy przed koleżankami i kolegami, nauczycielami, dyrekcją oraz zaproszonymi gośćmi. Na ekranie mogliśmy zobaczyć ich marzenia, mocne strony, zainteresowania oraz wizje przyszłości.
46. Międzynarodowy Zjazd Hanzy
12.06.26 z okazji 46. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy młodzież z ZSBT wybrała się na Jarmark Hanzeatycki i do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Na Jarmarku można było wysłuchać przedstawicieli miast Hanzy, którzy, często w lokalnych strojach z epoki, promowali rodzinne strony. Nie zabrakło też rękodzieła. W Muzeum Archeologiczno-Historycznym uczniowie z naszej szkoły obejrzeli m.in. wiele ciekawych, średniowiecznych artefaktów oraz historyczną aptekę. Stargard podczas Zjazdu Hanzy 2026 był pełen muzyki, kolorów, zapachów, w barwnym tłumie słyszało się wielu obcokrajowców. Tak wygląda miasto, w którym spotyka się Europa.
1ATZ w Fun Jump
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy 1 ATZ pojechali do parku trampolin w Szczecinie. Z uśmiechami na twarzach skakali m.in. do wypełnionych piankami basenów, wykonywali rozmaite ewolucje akrobatyczne oraz pokonywali zakręcone zjeżdżalnie. Zmęczeni zabawą, relaksowali się później przy hamburgerach i frytkach w McDonald's.
Erasmus+ w Sevilli
W dniach 10-23.05.26 młodzież z ZSBT w ramach projektu Erasmus+ realizowała praktyki zagraniczne w Hiszpanii, w mieście Sevilla. Do Hiszpanii wyjechało 25 uczniów w następujących zawodach: technik budownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik budownictwa kolejowego, fryzjer, kucharz, cukiernik, lakiernik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. W weekendy organizowano atrakcje, m.in: całodniową wycieczkę do Kadyksu. Uczestnicy zostali również wyposażeni w ubrania robocze, zgodnie z miejscem wykonywanych praktyk. Młodzieżą opiekowały się nauczycielki: Joanna Dominiczak i Elżbieta Siwa.
X "Książka, która mnie zafascynowała..."
28.04.26 w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych odbyła się X edycja konkursu „Książka, która mnie zafascynowała…”. W zmaganiach wzięło udział 20 uczestników. Byli to uczniowie klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych ze Stargardu, Reptowa, Dobrej i Pyrzyc. Zadaniem młodzieży było zaprezentowanie maksymalnie 3-minutowej wypowiedzi dotyczącej wybranej przez siebie książki. W jury zasiedli: pani Danuta Romana Słowik ze Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, pani Irena Zalewska doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN oraz pani Beata Śpiechowicz wieloletni pracownik Książnicy Stargardzkiej.
Tematyka była różnorodna, ale jeden z motywów stanowiło poszukiwanie sensu życia. Okazuje się, że jeśli ów sens widzimy lub podążamy drogą, by go odnaleźć, chcemy żyć, nawet mimo cierpienia. Jeśli natomiast nie dążymy do jakiegoś celu, popadamy w zachowania autodestrukcyjne. Na pewno zaskoczyła dojrzałość lektur w szkole podstawowej. Pojawiły się: „Zatracenie” Osamu Dazaia, „Mój piękny syn” Davida Sheffa i „My dzieci z Dworca Zoo” Christiane Felscherinow. W szkole ponadpodstawowej niespodzianką był „Idiota” Fiodora Dostojewskiego, powieść niełatwa w odbiorze, ale z iskrą opowiedziana przez czytelniczkę. Sens utworu został jasno wskazany: choć wyśmiewamy się z dobroci, naiwności, wiary w człowieka, tak naprawdę chcielibyśmy, aby właśnie na nas pożytkowano owe nieatrakcyjne dziś zalety.
W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Eliza Brandenbura z SP 11 w Stargardzie z powieścią science fiction „Igrzyska śmierci” Susanne Collins. Eliza podkreślała, że ta dystopia ma wiele odniesień do współczesności, w której ubożsi zapewniają luksus i rozrywkę bogatym. II miejsce zajęła Liliana Kuś z SP w Dobrej im. Polskich Olimpijczyków (Weronika Plota „The Golden One”). Liliana przekazała widowni wniosek z przeczytanego utworu – każdy z nas ma w sobie coś niezwykłego, wartościowego, owo „złoto”, musimy je tylko odnaleźć. III miejsce jury przyznało Jagodzie Szwarczewskiej z SP 11 w Stargardzie (K.L. Walther „Lato złamanych zasad”). Nagroda Bibliotekarzy przypadła Lilianie Jaszewskiej z SP 11 w Stargardzie (M. Łabęcka „Flawless”). Nagrodę Związku Literatów Polskich otrzymała Stefania Gryziecka z SP w Reptowie (Osamu Dazai „Zatracenie”).
W kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce wywalczyła Amelia Cęcak z II LO w Stargardzie (A. Sakowicz „Listy do A.”). Amelia opowiedziała o odbiorze chorej na alzheimera babci przez kilkuletnie dziecko. Zauważyła, że „choroba” to dorosłe słowo, o którym młodzież rzadko myśli. II miejsce zdobył Wojciech Bieniek z ZS 1 w Stargardzie („Vagabond” Takehiko Inoue). Zapadła w pamięć myśl występującego: w życiu nie siła fizyczna jest najważniejsza, przymiotnik „niezwyciężony” to tylko słowo. Tak naprawdę liczy się hart ducha, umiejętność budowania relacji, poszukiwanie sensu życia. III miejsce jury przyznało Alicji Pominkiewicz z II LO (Fiodor Dostojewski „Idiota”). Nagroda Bibliotekarzy przypadła Karolinie Mikule z II LO w Stargardzie (W. Bruce Cameron „Był sobie pies”). Karolina także wskazała na poszukiwanie sensu życia: dla psiego bohatera – służącego w policji - było nim rozpoznawanie zapachów. Nagrodę Związku Literatów Polskich otrzymała Wiktoria Florczak z ZS2 CKU w Pyrzycach (George Orwell „Folwark zwierzęcy”).
Nagrody zwycięzcom wręczyli pani dyrektor Magdalena Wojtaszak-Kasza wraz z jury.
Konkurs przygotowały polonistki z ZSBT.
Pożegnanie Absolwentów Technikum Zawodowego nr 3
24.04.26 edukację w naszej szkole zakończyli Absolwenci Technikum Zawodowego nr 3. Uroczystość zakończenia nauki klas 5ATZ i 5BTZ uświetnili swoją obecnością: pan Grzegorz Szczepanik Wizytator Kuratorium Oświaty w Szczecinie, pani Magdalena Kukulak Wicedyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Powiat Stargardzki - oficjalny profil powiatu, pani Kinga Konopik-Łuczyńska naczelnik sekcji PKP PLK w Szczecinie oraz pan Piotr Olszewski naczelnik sekcji PKP PLK w Stargardzie. Nagrodę Primus Inter Pares (łac. pierwszy wśród równych sobie) otrzymali Jakub Szajna i Dawid Mikulewicz - uczniowie klasy 5BTZ. Drodzy Absolwenci! Dziękujemy za spędzony z nami czas! Życzymy Wam wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym! Dziękujemy wszytkim Gościom za obecność.
Łucja Baryłka finalistką 39.OWiUB
W dniach 20–22.04.26 w Poznaniu odbył się 39. etap Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Z ogromną radością informujemy, że nasza uczennica, Łucja Baryłka, zdobyła tytuł finalisty tej prestiżowej olimpiady! To wyjątkowe osiągnięcie daje jej zwolnienie z części pisemnej egzaminów zawodowych oraz zapewnia preferencyjne warunki przyjęcia na uczelnię wyższą. Opiekunką Łucji była pani Aleksandra Przysiecka. Dodatkowo Zespół Szkół Budowlano-Technicznych zdobył I miejsce w rankingu szkół w swoim okręgu, dzięki czemu znalazł się w gronie najlepszych szkół spośród dwunastu okręgów w kraju.
Wycieczka do Warszawy
W dniach 18-21.04.26 klasa 3aw zwiedzała Warszawę. Młodzież pod opieką przewodników zapoznała się z Muzeum Powstania Warszawskiego i Zamkiem Królewskim. W MPW młodzież zaskoczyły rozmach i pomysłowość eksponatów oraz pokazy multimedialne (z efektem 3D). W Zamku podziwiać można było Sale Królewskie (m. in. salę lustrzaną z efektem niekończących się luster), Poselską i Senatorską. W Muzeum Narodowym uczniowie zobaczyli m.in."Bitwę pod Grunwaldem" Jana Matejki i wystawę prac Stanisława Wyspiańskiego. Poza tym turyści z ZSBT spacerowali po Łazienkach Królewskich, gdzie można było podziwiać urodę pawi i posłuchać ich nawoływań. Zobaczyli Sejm i Grób Nieznanego Żołnierza. Wjechali na taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki, a na koniec poszli się pożegnać z Syrenką Warszawską. Nad wycieczką czuwały wychowawczyni p. Anna Pietrusewicz i p. Renata Rudzka.
Lekcja w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym
17.04.26 klasy 2ATZ i 2BTZ odwiedziły Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Podczas wizyty uczniowie:
* Poznali kulisy pracy sędziów i zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
* Dowiedzieli się, jak obywatel może dochodzić swoich praw przed urzędami.
* Zobaczyli salę rozpraw i poczuli atmosferę prawdziwego procesu.
To była świetna okazja, by zobaczyć prawo w praktyce!
Nad młodzieżą czuwały p. Agnieszka Kowalczyk i p. Renata Rudzka.
