• Oddaliśmy 5400 ml krwi

28.09.2023

27.09.23 r. w naszej szkole odbył się pobór krwi. Młodzież i nauczyciele oddali 5400 ml tego cennego leku. Do poboru zgłosiło się 25 osób, ale po badaniach okazało się, że krew może oddać 12 spośród ochotników. Koordynatorem akcji w ZSBT była pani Agnieszka Woźniak.

• 450 rocznica wolnej elekcji

26.09.2023

26 września 2023 r. w ZSBT odbył się  szkolny etap konkursu Wolna Elekcja 2023 (upamiętniający 450-lecie pierwszej wolnej elekcji w RP). W "grze o tron" brali udział uczniowie klasy 3BTZ. Najwięcej punktów zdobyli Maurycy Nejman, Dominik Forycki-Pelikan i Antonina Firlej. Konkurs przygotowała Renata Rudzka z pomocą Doroty Maczek.

• 15 Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO w Gdańsku

26.09.2023

22 września 2023 r. młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w 15 Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO w Gdańsku. To największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Podczas targów TRAKO prezentowana jest najnowocześniejsza infrastruktura kolejowa w Polsce, Europie i na świecie. Lokomotywa na zdjęciu to pierwszy na świecie prototyp lokomotywy na wodór - własność: ORLEN Polska, wciąż w fazie badań. Ta lokomotywa to jedyny egzemplarz, pokazany po raz pierwszy (właśnie na tych targach).

26.09.2023

30 finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata przypada w tym roku w dniach 15-17.09.2023 r. Uczniów ZSBT nie mogło zabraknąć, więc 15.09.2023 r. włączyliśmy się do sprzątania najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci.

• Spotkanie z panem Michałem Owczarskim z PIP

06.06.2023

6 czerwca 2023 r. młodzież z naszej szkoły spotkała się z panem Michałem Owczarskim z Państwowej Inspekcji Pracy w Szczecinie. Podczas ciekawych zajęć poruszone zostały kwestie przepisów prawnych dotyczących zatrudnienia, a także bezpiecznych warunków pracy. Prowadzący wyjaśnił, jak powinna wyglądać umowa o pracę na czas wakacji. Spotkanie zorganizowała pani Małgorzata Lewera doradca zawodowy w ZSBT.

• Pożegnanie maturzystów

28.04.2023

28 kwietnia 2023 r. pożegnaliśmy uczniów klas 4CTZ i 4DTZ. Pan Dyrektor Zbigniew Hernig wręczył nagrody wyróżnionym i jak zawsze zapraszał, by absolwenci odwiedzali naszą szkołę. Nastąpiło przekazanie sztandaru. Pan Zbigniew Mocny naczelnik działu w PKP PLK zachęcił młodzież do podejmowania pracy w PKP Polskich Liniach Kolejowych. Kochani Absolwenci, życzymy Wam wielu sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym!

• VII "Książka, która mnie zafascynowała..."

25.04.2023

24 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych odbyła się VII edycja konkursu „Książka, która mnie zafascynowała…”. W zmaganiach wzięło udział 25 uczestników. Byli to uczniowie klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych z powiatu i okolic. Zadaniem młodzieży było zaprezentowanie maksymalnie 3-minutowej wypowiedzi dotyczącej wybranej przez siebie książki. W jury zasiedli: pani Danuta Romana Słowik ze Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, pani Irena Zalewska doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN oraz pan Piotr Słomski redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego”.

Młodzież w tym roku zaprezentowała wiele pozycji, które opowiadają o jej aktualnych problemach: brak tolerancji, coming out, konflikty z rodzicami, choroby i śmierć. Występujący przytaczali sytuacje z własnego życia, w których znajdowali analogie z bohaterami przedstawianych utworów, wskazywali, że lektury pomagały radzić sobie z problemami. Kilka książek to najnowsze hity czytelnicze: „Enola Holmes” Nancy Springer, „Szeptucha” Katarzyny Bereniki Miszczuk, „Nasz ostatni miesiąc” Marcela Mossa czy „Heartstopper” Alice Oseman. Co ciekawe, zaprezentowano też klasykę: „Oskara i panią Różę” Érica Emmanuela Schmitta”, „Sherlocka Holmesa” Arthura Conan Doyla, „Niekończącą się historię” Michaela Ende. Aż trzykrotnie pojawiły się „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Zachęcający do przeczytania „Kamieni…” podkreślali, jak ważna jest walka, niezależnie od tego, czy jest szansa na wygraną. Dwoje uczestników zachwycało się polską mitologią opisaną w literaturze („Szeptucha” Miszczuk i „Gałęziste” Artura Urbanowicza) i ubolewało, jak mało ją znamy.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła, a także zdobyła nagrodę Związku Literatów Polskich Kaja Podgórska z SP w Dobrej, opisująca „Kołysankę z Auschwitz” Maria Escobara. II miejsce wywalczyła Martyna Tyczkowska z SP 10 w Stargardzie, zachęcająca do przeczytania książki „Ponad wszystko” Nicoli Yoon. III miejsce zajęły ex aequo Zofia Król z SP 4 w Stargardzie („Niewidzialne życie Addie La Rue” Victorii Schwab) oraz Michalina Odziemkowska z SP 5 w Stargardzie (Natalia Fromuth „Light up”). Nagrodę Bibliotekarzy otrzymał Szymon Gumny z SP 5 w Stargardzie (Tonke Dragt „List do króla”). Nagrodę Związku Literatów Polskich zdobył również Błażej Sucholas z SP 4 w Stargardzie (Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”).

W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Aleksandra Siatkowska z LO II w Stargardzie, analizująca autobiografię Jenette McCurdy „Cieszę się, że moja mama umarła”. II miejsce ex aequo wywalczyli Michał Lange z Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie („Nasz ostatni miesiąc” Marcela Mossa) i Bohdan Nazarchuk z ZS 1 w Stargardzie („Początek” Dana Browna). III miejsce ex aequo zdobyli Paweł Dziki z LO II w Stargardzie (Stanisław Lem „Kongres futurologiczny”) i Maja Rucińska z I LO w Nowogardzie (Chris Carter „Genesis”). Nagrodę Bibliotekarzy otrzymał Rafał Bździuch z ZS nr 2 CKU w Pyrzycach („Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego).

Nagrody wręczył zwycięzcom dyrektor Zbigniew Hering.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejną edycję za rok!

Konkurs przygotowały polonistki z ZSBT.

• Zespół Szkół Budowlano-Technicznych
      • ul. Ceglana 11, 73-110 Stargard Poland